Başarı öyküsü: Kompostlama

Kompostlama ile her şey yolunda!

Kompostlama, kolayca kullanılabilen organik materyalin, atmosferdeki oksijenin etkisi altında bakteri ve mantarlar tarafından parçalandığı besin döngüsünün biyolojik sürecini tanımlar. Karbondioksite ek olarak, gübre görevi gören nitratlar, amonyum tuzları, fosfatlar, potasyum ve magnezyum bileşikleri gibi suda çözünür mineraller de salınır. Bugün kompostlama artık sadece ev bahçesinde değil, büyük ölçüde belediyeler tarafından da gerçekleştiriliyor. Ülke çapında 1.000'den fazla kompost tesisi var.

Kompostierung

Görev

Federal İstatistik Ofisi'ne göre, 2011 yılında Almanya'daki biyogaz tesislerinde yaklaşık 14 milyon ton biyojenik atık kompostlaştırıldı veya fermente edildi daha sonra toprakta kullanıldı. Biyoatık Yönetmeliğine göre, bir kompostlaştırmanın tüm partilerinin belirtilen sıcaklıkları belgelenmelidir. Malzemedeki sıcaklık tehlikeli mikroorganizmaları güvenilir bir şekilde öldürdüğü için doğrulama gereklidir. Bu verileri herhangi bir zamanda "Federal Quality Association for Compost"a sunmak mümkün olmalıdır. Sıcaklık profili, sterilize edilecek malzemede sabit bir doğrudan sıcaklık ölçümü ve otomatik bir sıcaklık kaydı ile sterilize etme işlemi sırasında kaydedilecektir. Bu sıcaklık kontrolü, genellikle kompost tesislerinin operatörleri tarafından manuel olarak gerçekleştirilir.

JUMO Wtrans B bir rüzgar çiftliğinde kullanılıyor

Çözüm

Kompostlama sırasında, tüm karışım için 2 haftalık bir süre boyunca 55 °C'nin üzerinde veya bir hafta boyunca 65 °C'nin üzerinde bir sıcaklık olmalıdır. Porses sıcaklığı düzenli aralıklarla en az günde bir kez ölçülmeli ve belgelendirilmelidir. Sıcaklık ölçüm cihazları yılda en az bir kez olmak üzere düzenli olarak kalibre edilmeli ve kalibrasyon belgelendirilmelidir. Üretilen kompostların yalnızca işlem testinin herhangi bir zamanda belgelenmesi ve izlenebilmesi durumunda hijyenik açıdan zararsız olduğu kabul edilir. Sıcaklık kontrolü, genellikle yüksek düzeyde personel harcaması ile kompost tesislerinin operatörleri tarafından manuel olarak gerçekleştirilir. "GFA Lüneburg gkAöR", JUMO mTRON T otomasyon sistemini ve JUMO Wtrans B kablosuz sıcaklık sensörlerini tercih ederek tüm süreci tamamen otomatik olarak izlemeye bailadı ve  kurcalamaya karşı korumalı bir şekilde belgelendirdi.

Kompostieranlage JUMO Wtrans

JUMO Wtrans alıcısının anteni

JUMO Wtrans Frontaldarstellung

JUMO Wtrans çözümü

Sonuç

Standart önceden tanımlanmış ekran maskeleri, kullanıcı için devreye alma sürelerini önemli ölçüde azaltır. GFA Lüneburg için tüm sıcaklık izleme ve dokümantasyon süreci, şimdi uygulanan çözümle önemli ölçüde basitleştirildi.