Insert your alternative text
Tarihçe

70 yıllık JUMO tarihi

Moritz Kurt Juchheim Almanya’nın Fulda şehrinde M. K. Juchheim adı ile bugünkü JUMO GmbH & Co. KG Firmasını kurmuştur ve altı çalışanı ile 350 m² üretim alanı üzerinde cam ve kontaklı cam termometrelerin üretimine başlanmıştır. JUMO ismi şirket kurucusunun isminin baş harflerinden türetilmiştir. Moritz Kurt Juchheim 4 Temmuz 1910 yılında, babasının termometre üretimi yaptığı şehir olan llmenau /Thuringia’da doğmuştur. Moritz Kurt Juchheim en başından beri yüksek kalitede ve hassasiyette enstrümanlar üretme ve bu enstrümanları mümkün olan en iyi servis ile sunma felsefesini benimsemişti

Cam termometreden sensöre - Fulda'dan Avrupa'ya

1949-1979

1949: Cam termometreler için koruyucu kılıf üretimi için Fulda tel fabrikasının devralınması

Bir torna atölyesinin kurulması

Hannover Fuarına ilk katılım

1950 - 1959: Ulusal satış ağın kurulması

1951:Kontaklı cam termometrenin geliştirilmesi için ilk patent

1952: JUMO’nun çalışan sayısı ilk kez 100’ün  üzerine çıkmıştır

1960 - 1969: Almanya’da ilk şubelerin kuruluşu

1960: JUMO 750 kişlik çalışanı ile 20.000 metrekarelik bir üretim alanında faaliyet gösteriyor.

1961: Malzeme testi için ilk laboratuvarlar kuruldu.

1965: Şirket kurucusunun oğlu olan Peter Juchheim, firmanın müdürü oldu.

1970 - 1979: Elektronik sıcaklık kontrolörlerinin, kayıt ve programlama cihazları gibi trasnmiterlerin sürekli geliştirilmeleri sayesinde büyüme devam etti.

1970: JUMO, Fulda’da yaklaşık 1.000 kişi çalışıyor

1978: JUMO gerekli yazılımların geliştirişmesiyle  kontrol cihazlarında mikroişlemci teknolojisi ni kullanan ilk şirketlerden biridir.

1979: İlk elektronik basınç ölçme cihazları üretimi için  basınç ölçme teknolojisi alanı kuruldu.


Endüstriyel robotların ilk kez kullanımı

1980-1989

Endüstriyel robotların ilk kez kullanımı, üretimi daha verimli hale getirir.

Global büyüme,  yurt dışında bayi ve  şirketlerin kurulmasıyla sağlanacaktır.

1980: JUMO, yabancı müşteriler için de ilk defa metal işleme ve elektronik parçalar alanında kapsamlı hizmetler sunmaktadır.

1981: Nem sensörleri için ölçüm ve kalibrasyon olanaklarının genişletilmesi

1982: Analitik ölçüm alanı kuruldu: Kimyasal proses parametrelerinin belirlenmesi için üretim alanının ölçüm ve kontrol cihazlarıyla genişletilmesi

1984: "Sıcaklık sensörleri" alanı için, özel çevre şartlarına göre üretim yapılmasını sağlayan temiz oda kuruldu.

1985: Bernhard Juchheim  en büyük erkek kardeşi Peter Juchheim'ın ölümünden sonra  M. K. JUCHHEIM GmbH & Co. ‘nun yönetimini üstlendi.  Moritz Kurt Juchheim’ın en küçük oğlu olan . Bernhard Juchheim 24 Aralık 1949 tarihinde doğmuştur.

1987: SMD-Teknolojinin (Yüzey Montaj Cihaz) başlatılması ve bunun için gerekli olan montaj makinelerine yatırımların yapılması ile birlikte artık JUMO-ürünleri için gerekli olan kompleks devre kartları Jumo bünyesinde üretilebilmektedir.

1988: EMC laboratuvarının kuruluşu (elektromanyetik uyumluluk testi). Devlet onaylı ısı test merkezi çalışmaya başlar.

1989: JUMO, sıcaklık sensörü üretiminde ilk defa robotları kullanıyor ve bununla piyasaya öncülük ediyor.


Yüksek teknoloji sayesinde dünya çapında büyüme

1990-1999

Yüksek teknolojik ürünlerin , proses kontrol sistemlerin, akıllı transmitterlerin, bus teknolojisi ve modern görüntüleme yazılımılarının geliştirilmesiyle dünya çapında büyüme devam etti.

1991: ARGE bölümünün yeni bir binaya taşınması

Şirket DIN EN ISO 9001'e göre sertifikalandırılmıştır.

1992: JUMO'da sertifikalı DKD laboratuarının (Alman kalibrasyon hizmeti) açılması

1994: Yeni üretim planlama sistemi PPS'nin devreye alınması

1995: JUMO eğitim merkezinin açılışı

1996: 2 Kasım 1996'da şirket kurucusu Moritz Kurt Juchheim, Fulda'da öldü. Vefatina kadar şirketin yönetimde aktifti.

1999: Şirket DIN EN ISO 14001’e (çevre sertifikası) göre sertifikalanmıştır.


Otomasyon sistemleri, yeni hedefler ve yeni pazarlar

2000-2009

JUMO, uluslararası erişimini istikrarlı bir şekilde genişletmekte ve Asya ve Doğu Avrupa büyüme pazarlarına yatırım yapmaktadır.

Tam otomasyon sistemleri yeni hedeflere eklendi.

2000: JUMO, ilk kez 100 milyon euro ciro gerçekleştirdi

2002: Sıcaklık sensörü teknolojisi ürün grubu için, sanayi bölgesi Eisweiher de  toplam 4680 m² alana sahip yeni satış ve üretim binasının açılışı.

2003: JUMO marka adı, son yıllarda metroloji, kontrol mühendisliği ve otomasyon teknolojisi alanında olağanüstü uluslararası önem kazandığı için haziran ayında M.K. JUCHHEIM GmbH & Co, JUMO GmbH & Co. KG olarak değiştirilmiştir. Dipl.-Kfm. Michael Juchheim - babası Bernhard Juchheim da yönetici olarak devam ederek – münferit yetki ile şirket müdürü olarak atanmıştır.

2005: Stokdan teslim için üretilen ürünlerin depolandığı, siparişlerin hazırlandığı ve paketlemenin yapıldığı yeni lojistik merkezi açıldı. Otomatik depolama teknolojisi, barkod kontrollü transfer sistemi ve modern dağıtım rampasıyla hızlı ve güvenlilir sevkiyat altyapısı sağlandı.

Yeni bir IT merkezinin kurulmasıyla, JUMO'daki tüm BT kontrollü süreçler optimize ediliyor ve güvenli hale getiriliyor.

DIN EN 61 508'e göre onaylı fonksiyonel güvenlik özelliklerine sahip yenilikçi ürünler proses ve kullanıcı riskini en aza indiriyorJUMO, ilk kez, kablosuz ölçüm değer yapan cihazları piyasaya sürdü, böylece müşteriler için tamamen yeni uygulama alanları açıldı. Kablosuz ölçüm teknolojisi ile ulaşılması zor bölgelerde sıcaklık ölçümü mümkün hale getiriliyor ve maliyetli ve zaman alıcı kablolama ortadan kalkıyor.JUMO tekrar  “cam malzeme üreticisi” eğitimi sunuyor. Elde üflenen ürünler çoğunlukla sıvı analiz yapılan elektrotlar da kullanılıyor.

2007: Şirket kurucusu Moritz Kurt Juchheim'ın şerefine, JUMO firmasının bulunduğu yol, “Moritz-Juchheim-Straße” olarak değiştirildi.

2008: Hassas ekipman için özel üretim gereksinimlerini karşılayan basınç ölçüm teknolojisinin üretim alanı için temiz bir oda kuruldu.

 

 

Plastik sıcaklık sensörlerinin eklenmesi ve hızlı şirket büyümesi

2010-2020

2011: JUMO, AEO sertifikasını "Authorised Economic Operator" (AEO F) aldı ve böylece uluslararası mal ticareti trafiğinde güvenilir bir tedarikçi olarak kabul edildi. AEO F, gümrük makamları tarafından verilebilecek en yüksek uluslararası kabul görmüş belgedir.

JUMO'nun DKD laboratuarı (Alman Kalibrasyon Servisi) yeni Alman Akreditasyon Kurumunun (DAkkS) sertifikasını aldı.

Toplam şirket cirosu ilk defa  200 milyon euroyu aştı.


2012: Fulda'da yeni inşa edilen mal ve lojistik merkezinin açılışı.

JUMO şirketler grubu'nun 2000'den fazla çalışanı var.

2013: JUMO, hava taşımacılığında resmi yetkilendirme ve tanınma sertifikasyonu başarıyla tamamladı

Kasım ayında, JUMO, Fulda da daha fazla büyümek için rota belirliyor ve 100.000 metrekarelik bir arsa satın alıyor. Bu alanda önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sensör üretimi için tamamen yeni bir fabrika kurulacak.


2014: JUMO, ilk defa FOCUS dergisinde "Almanya'nın en iyi işverenleri" listesinde yer aldı.

Uzun yıllar ortalamanın üzerinde büyüme ve çözüm odaklı iş modeli için, JUMO "2014 Büyüme Şampiyonu" ödülü almıştır.

JUMO, Hannover Fuarı'na 65. katılımı için ödüllendiriliyor.

JUMO, yeni, iki yıllık “Metal Teknoloji Uzmanı," meslek eğitim alanını açılıyor, ve özellikle ortaokul öğrencilerine eğitim fırsatı veriyorr.

Münih Strateji Grubu (MSG) tarafından yapılan bir araştırmaya göre JUMO, en başarılı 100 orta ölçekli Alman şirketlerinden biridir. MSG, 15 ile 400 milyon Euro arasında cirosu olan, yaklaşık 3.300 adet orta ölçekli şirketin performans ve strateji verilerini inceledi.

2015: Hessen Girişimciler Gününde JUMO, ısı sayaçlarında ki sıcaklık sensörleri için "Global Pazar Lideri" kategorisinde "2015 Hessen-Champion” ödülünü aldı.

JUMO, "Orta Ölçekli Şirketler için Büyük Ödül" ün finalisti olarak ödül aldı.

JUMO, ikinci kez, FOCUS dergisinin "Almanya'nın en iyi işverenleri" listesinede yer aldı.

Münih Strateji Grubu (MSG) tarafından yönetilen en başarılı Alman orta ölçekli şirketlerin sıralamasında, JUMO  60. sıradan 21. sıraya yükseliyor ve bununla yılın yükselenleri arasında yer alıyor.

JUMO'nun başarılı iş sağlığı yönetimi “Techniker Krankenkasse” sağlık sigortası tarafından ödüllendiriliyor.

2016: Troisdorf merkezli PGT Thermprozesstechnik GmbH'nın,JUMO'nun 25. ofisi olarak devir alınması. Şirket, yenilikçi plastik sıcaklık sensörlerinin üretiminde uzmanlaşmıştır ve uzun yıllardır JUMO'nun sistem ortağıdır.

FOCUS dergisi, "Deutschlandtest" enstitüsü ile birlikte "En İyi Kariyer Olanakları" ödülünü verdi. Bu doğrultuda, yüksek sayıda çalışanı olan 2.000 şirketin yönetim kültürü, sürdürülebilirliği ve imajı incelenmiştir. 2016 yılında, JUMO ölçüm teknolojisi sektöründe ikinci sırada yer aldı.

“Wirtschaftswoche” dergisi, Münih Strateji Grubu (MSG) ile işbirliği ile her yıl 3.500 orta ölçekli Alman şirketinin yenilikçi gücünü analiz ediyor. 2016 yılında, JUMO genel sıralamada 25. sırada yer aldı.

St. Gallen Üniversitesi'ndeki HBM Girişimcilik Okulu, ilk kez 2016 yılında DACH bölgesi için global pazar lideri endeksi yayınladı. JUMO, burada ısı sayaçlarındaki endüstriyel sıcaklık sensörleri için "2017 Dünya Pazarı Lideri Şampiyonu" olarak listelenmiştir.

2017: 2017 yılında JUMO, "Alman Markası Ödülü" ne layık görüldü. Bu ödül, başarılı markalar, tutarlı marka yönetimi ve sürdürülebilir marka iletişimi ile ödüllendirilmiştir.

JUMO, "Großer Preis des Mittelstandes" i kabul etti. Almanya'daki en önemli İşletme Ödülü, 1995'ten bu yana Oskar Patzelt Vakfı tarafından verilmekte ve "orta ölçekli şirketlerin olağanüstü başarılarını" onurlandırmaktadır.

2020: yılında Dimitrios Charisiadis üçüncü CIO olarak görevlendirildi. Kendileri Satış, Geliştirme ve Üretim bölümünden sorumludur. Gelecekte,  Bernhard Juchheim İnsan Kaynakları, Michael Juchheim ise IT ve Finans bölümlerinden sorumlu olacaktır.

2023: JUMO feiert 75. Geburtstag!

Nur 4 Prozent aller Firmen in Deutschland werden über 70 Jahre alt. 75 JUMO-Jahre waren deshalb ein mehr als würdiger Anlass, um die Geschichte eines außergewöhnlichen Unternehmens zu feiern. Dabei war von Anfang an klar, dass die Mitarbeitenden im Jubiläumsjahr im Mittelpunkt stehen sollten. Denn sie haben JUMO zu dem gemacht, was es heute ist: Ein global agierender, erfolgreicher Mittelständler und „Hidden Champion“, der seine Wurzeln als Familienunternehmen nie aus dem Blick verloren hat.

Getreu dem Geburtstagsmotto hat das Jubiläums-Projektteam 12 Monate lang mit zahlreichen Events und Aktionen die JUMO-Mitarbeitenden „in Bewegung“ gesetzt und zahlreiche unvergessliche Momente beschert.