Uyarı

Uyarı

Geçersiz bir yapılandırma bulundu. Sistem denetimcinize başvurun.

 
Uyarı

Uyarı

Geçersiz bir yapılandırma bulundu. Sistem denetimcinize başvurun.

 
JUMO-Jubiläumsbier
Biracılık Sanatı başarı öyküsü

Sektöre sistem sağlayan JUMO kendi birasını üretti

Bira dünya sıralamasında ilk on alkollü içecek arasında yer alır ve eşsiz lezzetleriyle göz doldurur. Pilsner, ihracat, lager veya hafif bira gibi çok sayıda çeşit ve tatta mevcuttur. Bunlardan biri de şirketin 75. yılı için Magnum, Ariana ve Saphir şerbetçiotu çeşitleri ile sektör müdürümüzün tarifine göre oluşturulan lezzetli JUMO yıldönümü birası. Ayrıca tüm bileşenlerin mükemmel etkileşimi sayesinde yüksek ürün kalitesi ve gerçek bir tat deneyimi sağlayan, mayalama işlemi için özel olarak bir kurum içi mayalama sistemi tasarlandı.

Görev

Bira üretim sürecinde, bira endüstrisi ile ilgili tüm JUMO çözümleri, yalnızca yıldönümü birasının üretimi için değil, demo amaçlı olarak da kullanılabilen kompakt bir sistemde bir araya getirilmelidir. Ayrıca tüm süreçlerin otomatikleştirilmesi, izlenmesi ve görselleştirilmesi, süreç ve gıda güvenliği üst düzeyde olmalıdır. Demleme işleminden sonra CIP temizleme seçeneği olmalıdır.

Bira fabrikasının yapımı

Bira fabrikasının yapımı

Bira fabrikasının yapımı

Bira fabrikasının yapımı

Çözüm

Hem mühendislik uzmanlığına sahip hemde bir tesisi kurabilecek aynı zamanda yıldönümü birasını üretebilecek bölgesel bir bira fabrikasını ararken, tesis planlama ve tesis inşasında uzman olan Burkard und Gärtner (B+G) ve Fulda'da yeni bir bira fabrikası olan HUNFELT BRAEU şirketi ile biraraya geldik. Verimli bir demleme sistemine sahip fabrikada hoş bir  notaya sahip altın sarısı bir Pilsner üretirken 13 yenilikçi JUMO ürünü kullanıldı.

Mayşeleme, süzme ve şıra kaynatma işlerine ek olarak, sisteme ayrıca bir sıcak su deposu eklendi. Süzme haricinde, tüm tankların iç duvarları elektrikle ısıtılır; Isıtma elemanlarını kontrol etmek için JUMO TYA 202 güç kontrolörleri kullanıldı.

Kullanılan sensörler sisteme G½ (hijyenik), JUMO PEKA (EHEDG sertifikalı) ve klempli proses bağlantısı ile monte edildi ve Single Pair Ethernet (SPE), IO-Link veya 4 ila 20 mA sinyali aracılığıyla entegre edildi.

Yeni geliştirilen basınç transmiteri JUMO DELOS S02, sıcak su deposu, mayşeleme ve şıra kaynatma tankı seviyesini ölçmek için kullanılır. Süzme tankının altında kalan kısım fark basınç ölçümü, JUMO TAROS S46H fark basınç transmiteri ile ölçülür.

JUMO flowTRANS US W02, ana dökme ve son dökme miktarlarının ölçülmesi için kullanılır.  Yeni JUMO flowTRANS MAG H20, şıra soğutucunun çıkışında hem debiyi hem de sıcaklığı ölçer. Sıcaklık gerekli tanklarda JUMO dTRANS T1000 ile ölçülür.

JUMO ZELOS C01 LS seviye göstergesi, su/CIP işlevi ve şıra/mayşe için pompaları kuru çalışmaya karşı korur.

Sistem JUMO variTRON 500 touch (dokunmatik panelli otomasyon sistemi ) ve JUMO smartWARE SCADA(e proses izleme ve kontrol yazılımı) ile kontrol edilir.

Farklı bira türleri için tarifler, tarayıcı tabanlı JUMO smartWARE yazılım programıkullanılarak sezgisel olarak ve ekstra programlama bilgisi olmadan oluşturulabilir. Başka bir yazılım çözümü olan JUMO smartWARE Evaluation, aynı zamanda tüm proses parametrelerinin kaydedilmesini sağlar, böylece demleme prosesi değerlendirilebilir ve otomatik bir rapor ile doğrulanabilir.

CIP temizliği sırasında, indüktif iletkenlik sensörüne sahip transmiter olan JUMO digiLine CI HT10, farklı temizleme ortamlarının konsantrasyonunu belirlemek için kullanılır. İlgili CIP fonksiyonları daha önce bahsedilen JUMO smartWARE programı ve JUMO smartWARE değerlendirmesi kullanılarak konfigüre edilebilir ve doğrulanabilir.

Demleme sistemi: JUMO ve B+G arasında bir işbirliği

Automation, evaluation and CIP cleaning

The plant is controlled via the JUMO variTRON 500 touch (an automation system with touch panel) and the JUMO smartWARE SCADA (a software for process monitoring and control).

Recipes for individual beer types can be configured intuitively without programming skills using the browser-based software solution JUMO smartWARE Program. JUMO smartWARE Evaluation, another software solution, also enables the recording of all process parameters so that the brewing process can be evaluated and verified with an automated batch report.

During CIP cleaning, the JUMO digiLine CI HT10, a head transmitter with an inductive conductivity sensor, determines the concentration of the different cleaning media via the temperature-compensated conductance in the hot water tank. The respective CIP functions can be configured and verified via the above-mentioned JUMO smartWARE Program and JUMO smartWARE Evaluation.


Sonuç

Sistemin akıllı bir 3D CAD modeline ve orbital kaynak teknolojisi gibi üretim yöntemlerine dayalı olarak planlanması sayesinde, ağırlıklı olarak B+G kursiyerlerinin üzerinde çalıştığı proje sadece birkaç ay içinde hayata geçirildi.

Sonuçta 100 litre soğuk şıra çıkış hacmine ve otomatik CIP işlevine (yerinde temizleme) sahip, tamamen paslanmaz çelikten yapılmış kompakt tank tasarımında tam otomatik bir demleme sistemi elde edildi. Demleme sistemi, süzme işlemi yapılan klasik bir 3 tanklı bira fabrikasıdır. Ortlama demleme boyutu yaklaşık 100 litredir. Bira türüne bağlı olarak yaklaşık 20 kg'lık bir malt ağılığına karşılık gelir.