Getrocknete Kräuter
Başarı öyküsü: Bitki kurutma prosesi

Bitkisel tedavi için kadife eldivenler

Kuru otlar sadece mutfakların vazgeçilmezi değildir. Binlerce yıldır ilaçların hazırlanmasında da önemli bir rol oynamışlardır. İyi bilinen bir uygulama şekli de papatya çaylarıdır. Kurutma işlemi karmaşıktır, çünkü bitkilerin optimum kaliteyi ve mümkün olan en yüksek aktif bileşen içeriğini garanti etmek için çok nazikçe işlenmesi gerekir.

Görev

Reinheim'daki Hofgutkräuter GmbH & Co. KG'de, çay üreticileri veya ekstraktörler için işlenmek üzere birçok bitkiyi bantlı kurutma makinesi kullanılarak kurutulur. Örneğin papatya, nane, karahindiba, arnika kökü, melisa, enginar ve yaban havucu dahildir.
Ürüne bağlı olarak, kurutma işlemi sıcaklık ve bant hızı açısından farklılık gösterir. Kurutulacak ürünler bir konveyör bant ile kurutucuya beslenir. Otlar toplam 5 tur ile sistemden geçtiğinde, kuruması için sıcak hava verilir.

 

Bitki kurutma

Çözüm

Reinheim'daki Hofgutkräuter GmbH & Co. KG'de daha önce kullanılan bantlı kurutucu, enerji verimliliğini ve sistemin değişkenliğini artırmak için revize edildi.

Bantlı kurutucuda sıcaklık, basınç, fan ve egzoz hava hızları ile kayış tahrikleri yaklaşık 20 ölçüm noktasında ölçülür ve ilgili kurutma işlemi için JUMO mTRON T otomasyon sistemi tarafından kontrol edilir, arızalar için izlenir ve ölçülen değerler izlenebilirlik ve dokümantasyon için kaydedilir.

Besleme havası alanında nem ve sıcaklık kontrolörleri kullanılmaktadır. Ayrıca higrotermal sensörler ve sıcaklık sensörleri de kullanılmaktadır. Egzoz havası alanında, JUMO dTRON kontrolörleri hız sensörleri ve JUMO fark basınç transmiterleri kullanılır. Kayış tahriki ayrıca JUMO dTRON kontrolörü ile kontrol edilir.

 

 

Bandtrockner innen

Bantlı kurutucu iç kısmı

Beschickung der Zuführung

Besleme bölümü

Sonuç

Geniş portföyü ile JUMO, tüm sistemi modernize etti. 2 adet merkezi üniteye ek olarak 14 adet çok kanallı kontrol modülü, 16 adet analog giriş modülü ve 19 adet dijital giriş veya çıkış modülü kullanılmaktadır. Ayrıca komple sensör sistemi teslim edildi.