Başarı hikayesi: Plastik üretimi

Plastik parçaların kontrollü tavlanması

Modern plastikler, giderek daha fazla alanda geleneksel malzemelerin yerini alan yüksek teknoloji ürünleridir. Yıllardır otomotiv sektörünün vazgeçilmezleri olan plastikler özellikle aşırı yüklere maruz kalıyor. Coburger ROS GmbH & Co. KG, bu endüstri için termoplastik ve duroplastik parçaların üretiminde uzmanlaşmıştır.

Ingenieur vor Industrieanlage

Görev

Müşteri taleplerini karşılamak için, büyük miktarlarda bile üretim sürecinde tutarlı kalite garanti edilmelidir. Höchheim'dan caldatrac® Industrieofenbau GmbH & Co. KG'nin yeni bir tavlama fırınında, bu sabit kaliteyi JUMO mTRON T otomasyon sisteminin yardımıyla sağladı. Yeni tesisteki zorluk, orada işlenen duroplastiklerin tek tip ve kesin olarak tanımlanmış bir ısıl işlem kullanılarak temperlenmesiydi.

Kunststoffteil der ROS GmbH & Co. KG

Kunststoffteil der ROS GmbH & Co. KG

Aussenansicht der ROS GmbH & Co. KG

Die ROS GmbH & Co. KG

Çözüm

Müşteriler tarafından bu malzemeler için belirlenen tolerans sınırları son derece hassasdır. Ham parçalar tavlama sürgüsü ile fırına itilir. 6 tavlama sürgüsünden 8 farklı partiye kadar fırına yerleştirilebilir ve aynı anda işlemden geçirilebilir. Fırın konstrüksiyonu, maksimum ± 3 K sapma ile bir sıcaklık dağılımı elde etmek için fırın içinde eşit bir ısı dağılımı sağlar. Çok sayıda ürün nedeniyle, farklı temperleme programlarını doğrudan sistemde kaydedebilmek ve düzenleyebilmek özellikle önemliydi. ROS GmbH & Co. KG'de tavlama işlemi için farklı programlar kullanıcı tarafından 840 çok işlevli panel aracılığıyla rahatlıkla çağrılabilir. 100'e kadar segmentten oluşan programlar doğrudan cihaz üzerinde de oluşturulabilir. Her bir temperleme işlemi sadece JUMO mTRON T sistemi tarafından kontrol edilmekle kalmaz, aynı zamanda günlüğe kaydedilir. Sistemin toplu raporlaması, bireysel fırın konfigürasyonlarının sürekli olarak izlenmesine ve değerlendirilmesine olanak tanır. Kullanılan sıcaklıkların ve programların ayrıntılı değerlendirmesi, farklı zamanlarda oluşabilecek kalite sorunları hakkında kısa sürede sonuca varılmasını sağlar.

Kurulum: JUMO mTRON T ve JUMO safetyM

Sonuç

Termokupllar, dirençli termometreler ve standart sinyaller için universal ve galvanik olarak yalıtılmış analog girişlerle donatılmış 4 kanallı analog giriş modülüne sahiptir. Böylece aynı donanım ile sıcaklık, basınç ve nem gibi çok çeşitli ölçüm değişkenleri hassas bir şekilde kaydedilebilir ve sayısallaştırılabilir.