Käseherstellung
Başarı öyküsü: Peynirin olgunlaştırılması

Tüm peynirler

Almanya bir peynir ülkesidir. Her yıl kişi başına yaklaşık 25 kilogram tüketilmekte, 1,1 milyon ton ihraç edilmektedir. Kuzey Denizi'nden Allgäu'ya kadar, büyük ve küçük mandıralar tarafından yaklaşık 150 bölgesel ve ulusal peynir spesiyalitesi sunulmaktadır. Peynir üretimi yüzyıllardır değişmeyen geleneksel bir zanaattır. Ancak ilkeler değişmeden kalsa bile, modern teknoloji her zaman peynir üretiminde kendine yer buluyor.

Görev

Käserei Gebr.Baldauf GmbH & Co. KG, Allgäu'da peynir kalitesinin ısıl işlem odaları yardımıyla optimize edileceği birkaç küçük köy mandırası işletmektedir. Ayrıca olgunlaşma sürecinde daha hafif bir tat sağlayan termofilik peynir kültürleri kullanılır. Geleneksel, mezofilik kültürler 25 °C'den itibaren en iyi şekilde çalışırken, bu proses sadece daha yüksek sıcaklıklarda termofilik ilişkiler için geçerlidir. Proses pH değeri ile çok hassas bir şekilde kontrol edilebilir. Bu nedenle, 2 lokasyondaki ısıl işlem odaları bir sıcaklık profili aracılığıyla düzenlenmeli, proses pH değeri ile çok hassas bir şekilde kontrol edilmeli ve böylece sürekli olarak yüksek ürün kalitesi garanti edilmelidir. İşlem verileri kaydedilmeli ve internet üzerinden uzaktan erişim mümkün olmalıdır.


Peynir mandırası Gebr. Baldauf GmbH & Co. KG

Çözüm

Tüm bu ihtiyaçlar JUMO mTRON T otomasyon sistemi, JUMO AQUIS touch çok kanallı ölçüm cihazı ve JUMO sıcaklık sensörleri ve pH elektrotları ile karşılanabilir. JUMO'nun mTRON T sistemi modüler bir yapıya sahiptir. Bu sayede çeşitli ölçülen değerler hassas bir şekilde kaydedilebilir ve sayısallaştırılabilir. Allgäu'daki peynir süt ürünlerine yönelik çözüm, tamamen ayrı proses ekranları aracılığıyla çalıştırılır. Bunlar, program seçimini, program başlatmayı ve bir toplu iş alanı girişini sağlar. Peynirdeki pH değeri, uygun elektrot kullanılarak JUMO AQUIS touch ve bir sensör kullanılarak sıcaklık ölçülür. Her iki mandıradaki ısı odaları şirketin genel merkezine bağlıdır. Sistemlerin toplu verileri merkezdeki sunucuda okunur ve ilgili form çıktıları sunucuda PDF dokümanı olarak saklanır.

JUMO mTRON T Multifunktionspanel

JUMO mTRON T çok işlevli panel

Schaltschrank Molkerei Reifekammer

Kontrol kabini peynir olgunlaştırma odası

Sonuç

Müşteri, kullanımı kolay ve merkezi olmayan bir çözüm istedi. JUMO sadece gerekli bileşenleri sağlamakla kalmadı, aynı zamanda tüm uygulamayla da ilgilendi.