Insert your Text here.

Insert your alternative text
Erfolgsgeschichte

Bölgesel ısıtma sistemlerinde akış ölçümü

Bölgesel ısıtma genellikle kombine ısı ve güç üretimi ile üretilir. Temel olarak herhangi bir yakıtın uygun olduğu eşzamanlı elektrik ve ısı üretimi büyük esneklik sunar. Debi ölçümü, bölgesel ısıtma sistemlerinde önemli bir rol oynar. Avrupa'nın en modern ve en temiz enerji santrallerinden biri JUMO teknolojisini kullanıyor.

Görev

Avusturya'da egzoz gazı temizleme sistemi, egzoz gazlarından gelen nitrojen ve kükürt dioksitin %90'ından fazlasını ve tozun neredeyse %100'ünü filtreler. Sistemin yüksek verimi kısmen ısı eşanjörlerinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bir enerji santralindeki ısı eşanjörünün yoğuşma borularındaki akış ve sıcaklık değerleri sürekli olarak ölçülmelidir. Bu iki değişken, ısı eşanjörünün verimliliğini belirler, fakat standart olarak kullanılan ultrasonik akış ölçerler bu uygulamada iyi bir performans göstermemiştir.

Bazı akış sensörleri, sıvı boru dirseklerini, valfleri veya daralan alanaları geçtikten sonra akışı stabilize etmek için ölçüm noktasının önünde çok uzun bir boru kesiti (nominal boru boyutunun 50 katına kadar) gerektirir. Bu, sistemlerin boyutu üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Müşteri, daha kompakt sistemlerde de kullanılabilecek bir akış ölçer talep etmiştir.

Ayrıca prosesteki su 6,4 μS/cm iletkenliğe ve 65 °C sıcaklığa sahip olabilir. <20 μS/cm iletkenlikler için güvenilir bir ölçüm sağlamak için daha güçlü bir manyetik alana ve daha yüksek bir örnekleme frekansına sahip manyetik-endüktif ölçüm için genellikle özel cihazlar gereklidir.


Çözüm

Tesis operatörü akış hızını ölçmek için bir JUMO manyetik indüktif akış ölçer kullanıyor. Çünkü JUMO flowTRANS MAG S01 ile dirsekler, valfler ve daralmalar ile akış ölçer arasındaki gerekli mesafe, nominal boru çapının sadece üç katıdır.

Buna ek olarak, JUMO flowTRANS MAG S01 standart olarak çok güçlü bir elektromanyetik alana sahip bobinleri mevcuttur, bu sayede  <20 μS/cm iletkenliklerde kararlı ölçüm sağlar ve daha pahalı ölçüm çözümlerine ihtiyaç duymadan müşterinin yüksek gereksinimlerini karşılar.

Çözüm: JUMO flowTRANS MAG S01

Sonuç

Diognastik işlevi, elektrot üzerindeki istenmeyen tortuların hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlar. Bu tür kontaminasyon, akış ölçer sıcak suda çalıştırıldığında yaygındır.

Uzun teslim süresi olmayan esnek yerleştirme, basit konfigürasyon seçenekleri ve ortamın düşük iletkenliği ile mükemmel ölçüm sonuçları, nihayetinde müşterinin JUMO flowTRANS MAG S01 debimetreyi seçmesini sağladı.

Bizim başarımız müşterimizin başarısıdır!